Apie veislę

Istorija

apie_04Iki šiol neaišku, iš kur šiauriečiai įsigijo į laikas panašių šunų. Panašūs į samojedus šunys prieš daug metų iki Kristui gimstant, iš Irano teritorijos su savo šeimininkais judėjo per Mongoliją į šiaurę. Įsikūrė Archan – gelsko, Uralo, Jenisiejaus regione. Sklando ir kita samojedų šunų kilmės versija – galbūt jie yra prisijaukintų poliarinių vilkų palikuonys. Seniau juos vadino Arktikos špicais, nencų laikomis, besišypsančiais šunimis. Vėliau atsirado ir bjelkier vardas.
Samoyedai apie_01– tai gentis, priklausanti Sayan šeimai, jie buvo įsikūrė snieguotuose tundros erdvėse prie Arkties krantų. Čia jie iš kartos į kartą, gyveno klajoklišką gyvenimą, kuris yra tiesiog neįmanomas be elnių. Samojedai buvo puikūs laukinių gyvūnų medžiotojai, nepakartojami sargai, šiaurės elnių prižiūrėtojai. Tėvai išvykdami į medžioklę vaikus palikdavo šių šunų globai žinodami, jog iškilus pavojui samojedas sugebės mažylį apginti arba tiesiog pralinksminti smagiai su juo žaisdamas. Ne gana to, esant labai dideliems šalčiams samojedai itin tankaus kailio pagalba sušildydavo žmones. Ir vis dėlto samojedai nepavirto lepunėliais, jie išliko dideliais darbininkais, dalyvavo daugumoje Arkties ir Antarktidos ekspedicijose. Arkties tyrinėtojas norvegas Fritjofas Nansenas, 1893 m. išsiruošęs į Šiaurės ašigalį, vyko su samojedais. Šunys parodė geležinę ištvermę. Tačiau nemokėjo plaukti, nemažai kinkinių šunų žuvo ledo properšose. Anglijoje, šios veislės šunys pirmą kartą pasirodė apie šimtą metų atgal. Jais žavėjosi karalienė Aleksandra, šių šunimis palikuonių ir dabar galima rasti daugelyje Anglijos ir Amerikos veislynuose. Dabar jie paplite beveik visur. Samoyedai arčiausiai primityviųjų šunų – šiuose šunyse jūs rasite net ir vilko ar lapės užuomazgų. Poliarinė saulė ir sniegas padarė savo darbą: šie gražuoliai ištisus metus puikuojasi praapie_03bangiais kailiniais. Nuolat – iš amžiaus į amžių, iš kartos į kartą – samojedai gyveno su žmonėmis, todėl sugeba suprasti savo šeimininką iš pusės žodžio. Nenuostabu, kad šie šunys turi išskirtines savybes, tai būtent vaikišką nekaltumą ir spontaniškumą. Daugeliui žmonių gražesnio už samojedą nėra visame pasaulyje. Ir ištikrujų negalima atitraukti akių nuo nemažo balto šuns su didele šypsena ir skvarbiu žvilgsniu ?.

Temperamentas

Samojedas švelnus ir inteligentiškas, todėl apsaugai šis šuo netinkamas: jis loja, bet nekanda.
Dėl savo minkšto charakterio samojedai labai tinka šeimoms, kur yra vaikai, nes jie labai mėgsta vaikų kompaniją ir išlieka žaismingi sulaukę brandos.
apie_06Norint pilnai atskleisti šuns potencialą, šeimininkas turi glaudžiai ir nuolat bendrauti su augintiniu. Jie nepakelia vienatvės. Labai svarbu duoti jiems intelektualios veiklos, stimuliuojančios jų vystimąsi. Tai aštraus ir guvaus proto, stabilios psichikos šunys. Jie švelnaus charakterio, paklusnūs, jautrūs, ištvermingi. Samojedai gali pademonstruoti užsispyrusį charakterį, bet niekuomet nebūna agresyvūs. Jie nepuls pirmi kovoti su kitais šunimis, bet visada sugebės apsiginti save. Apskritai šie šunys puikiai sugyvena su katėmis, kitais šunimis ir naminiais gyvūnėliais. Samojedai gali gyventi mieste, tačiau reikia suteikti tokias sąlygas, kad šuo galėtų daug judėti ir bėgioti. Jie mėgsta ilgus ir aktyvius pasivaikščiojimus, pasibėgiojimus.

Išvaizda

samojedasKailis dažniausiai esti baltos spalvos, tačiau gali pasitaikyti ir rusvos – kreminės kailio spalvos samojedų. Ausys apaugusios tankiais plaukais, kurie šias apsaugo nuo šalčio. Tvirta galva su giliomis, tamsiomis akimis – tikras kontrastas baltiems plaukams. Vidutinio ilgio kūnas yra tvirtas ir raumeningas. Po ilgais plaukais – minkšta, stora pavilnė. Kojos tiesios, didelės ir gana plokščios letenos, labai ilga įspūdinga uodega.

Priežiūra

Nesunku prižiūrėti ir samojedų baltus kailinius. Prilipęs purvas greit išdžiūva, šuo pasipurto ir vėl yra baltas. Tačiau pašukuoti specialiu šepečiu reikėtų kasdien. Kailis turi unikalią ypatybę pats valytis. Ir, jei netingite, suverpę vilną, galėsite megzti visokias grožybes, kurios ne tik saugos nuo šalčio ir drėgmės, bet malšins reumato bei artrito skausmus.apie_07
Puiki žinia tiems, kuriuos erzina specifinis šuns kvapas, – samojedai kvepia žiema, snaigėmis, bet ne šunimi! Jų kailis neturi specifinio kvapo ir neperšlampa. Ir dar, samojedų kailis yra „termosas“: žiemą jis šildo šuns kūną, o vasarą saugo nuo perkaitimo.