Šuniuko pirkėjo etiketo taisyklės

IMG_2757Nustokite ieškoti šuniuko. Paprastai tai nuolatinė klaida, kurią daro eilinis šuniuko pirkėjas. Juk jūs galvojate: „Noriu šuniuko. Geriausiai būtų ….. (kažkokia veislė) ir kad galėčiau pasiimti rugsėjo mėnesį“. Pradedate ieškoti vadų, kurios gims liepą… Tai bloga mintis. Šuniukai yra kiekvienas vis kitoks. Kiekvienas veisėjas turi savo ribą, iki kurios jie skelbia apie informaciją apie šuniukus. Taip pat kiekvienas veisėjas vis savaip įsivaizduoja tinkamą šuniuką: jo dydį, spalvą, temperamentą, sveikatą arba darbines savybes. Veisėjo X „tobulas“ šuniukas visada skirsis nuo veisėjo Y „tobulo“ šuniuko. Taigi todėl ir sakau – nustokite ieškoti šuniuko. Ieškokite veisėjo. Susiraskite veisėją, kurio nuomonė apie pagrindinius veisimo dalykus sutampa su Jūsų, o tada laukite šuniuko būtent iš jų. Galbūt jis jau šiandien turi bebėgiojančią vadą, o gal kartais nieko neplanuoja turėti artimiausius kelis mėnesius. O gal ir metus… Tada pasiklauskite patarimo, rekomendacijos kito veisėjo, kuris turi vienodas arba labai panašias nuostatas veisimo klausimais. Pirmiausia susipažinkite ir susidraugaukite su veisėju, o tik tada paprašykite iš jo šuniuko.

Pasiruoškite, kad šuniuko teks palaukti. Tai labai retas atvejis, kai šuniuko reikia laukti mažiau nei porą mėnesių. 4-6 mėnesiai laukimo – visiškai normalu. Pati asmeniškai turėjau patirties, kai šuns reikėjo laukti kelis metus. Šuniukai neauga laukuose kaip pienės. Jų tenka laukti visiems.

rudas1

Tinkamai prisistatykite. Jūsų laiškas turėtų susidėti iš kelių pastraipų, taip jūs sutaupysite mažiausiai vieną valandą pokalbio telefonu. Kuomet bandote susisiekti su veisėju aiškiai išdėstykite tris dalykus: jūs esate pasiruošę šuniukui, jūs esate pasiruošę šios konkrečios veislės šuniukui, ir tai kad jūs suprantate kodėl pasirinkote šį konkretų veisėją ir kad turite bendrą požiūrį į šuniuką, jo auginimą ir t.t. Taip pat labai aiškiai išdėstykite savo planus, būkite kritiški sau, kai atsakinėsite į klausimą: ką norite veikti su šuniuku? Jeigu jūs nenorite ar negalite lankyti bendro paklusnumo kursų, arba eiti į parodas – taip ir pasakykite. Pagal Jūsų planus jums bus parenkamas šuniukas. Ir jeigu jūs apsimesite, kad ruošiatės su šuniuku aktyviai sportuoti, o jis iš tiesų dienas leis vienas namie, nes jūs dirbate ir neturite tam laiko – jūsų ir šuniuko draugystė istorija baigsis suplėšytais tapetais, sudraskytomis durimis ir sugraužtais batais. Idealus prisistatymo laiškas atrodytų taip: „Sveiki, aš esu tas ir tas ir rašau jums norėdamas daugiau susižinoti apie jūsų šunis. Aš daug domėjausi šia……. (kažkokia veisle) ir manau, kad jie man tinkamiausi, nes ….. (išvardinkite bent keturias priežastis). Šuniukui esame pasiruošę ir suteiktume …. (kažkokias gyvenimo sąlygas). Mums patinka Jūsų požiūris …. (veisėjo išskirtinumas), suprantame kad Jūsų patarimas ir pritarimas, o ir padrąsinimas labai svarbus, nes mes norime sužinoti (dar bent kelis dalykus apie būsimą šuniuką).Būtent tokie laiškai paprastai sulaukia gana greito atsakymo. Laiškai su klausimu – „kada planuojate vadą ir kiek kainuoja?“ – tiesiog keliauja į šiukšliadėžę.
Apie kainą paklausti mandagu arba pirmojo laiško pabaigoje, o dar geriau sulaukus pirmojo atsakymo. Geriausia užklausa skambėtų taip: „Ar ….. (skaičius) kaina yra įprasta šios veislės atstovui šiuo metu? Norėtume būti pasiruošę finansiškai.“ Veisėjas jums turėtų suteikti dvejopą informaciją: savo kainą, ir kainą kuri gali būti kituose aplink esančiuose veislynuose. Taigi Jūs turėdamas šią informaciją, žinosite ko tikėtis, jeigu nuspręsite susirasti kitą veisėją. Jeigu kitas žmogus, su kuriuo susisiekėte, įvardina ženkliai didesnę kainą, pabandykite diskretiškai sužinoti kodėl. Sudėtingas nėštumas, mažai išgyvenusių šuniukų, sunkus gimdymas, Cezario pjūvis, inseminacija šaldyta sperma, toli gyvenantis ar populiarus ir tituluotas tėvas (-ai) – visa tai gali kiek išauginti šuniukų kainą, ir tai visiškai normalu. Jeigu jokių skirtumų nerandate – pergalvokite veisėjo tinkamumą.

Būkite pasiruošę neigiamam atsakymui. Ne visada kiekvienas žmogus yra puikiai tinkantis vienokiai ar kitokiai veislei. Tai tiesiog faktas. Mano namuose niekaip negalėtų gyventi malamuto mažylis, ir tam kad jį gaučiau turėčiau iki ausų apsimeluoti. Net ir pačiai sau. Mano namai tiesiog netinkami tokios veislės šuniui. Visą gyvenimą paskyriau tam, kad šunys pas mane gyventų laimingi. Jeigu veisėjas jums pasako ne, paklauskite kodėl. Jeigu atsakymas argumentuotas, nustokite skambinti ir ieškoti tos veislės šuniuko. Geriau grįžkite namo ir pardėkite savo tinkamos veislės paiešką iš naujo, nuo to priklausys kaip laimingai jūs ir šuo gyvensite.
Būkite malonūs – nerezervuokite šuniuko keliuose veislynuose vienu metu. Nebent esate sąžiningas ir informuojate apie tai veisėją. Supraskite, kad šuniukas, kurį jums rezervuojame yra tas, dėl kurio naktys nemiegotos, talpintos fotografijos, informacijos ieškota pradedant kilmės medžiais ir baigiant nagų dildėmis arba kakučių maišeliais. Jis mums nuostabiausias gyvas padaras žemėje, dėl kurio laimės mes pergyvename ir stengiamės. Taigi, jeigu aš sužinau, kai šuniukams jau 10 savaičių, kad Jūs įsigijote šuniuką iš kažkur kitur, o aš per rezervacijos laiką išsiunčiau kitur 10 norinčių naujų savininkų vien dėlto kad pas mane visi šuniukai buvo rezervuoti – patikėkite, tai išmuša iš vėžių pačiu blogiausiu būdu. Būkite sąžiningi, kalbant įspėkite, kad laukiate šuniuko ten ir ten, tačiau nesate tikras, kad tie veislynai turės jums tinkamą šuniuką. To visiškai pakanka.

P9160514Prašau nesitikėkite, kad galėsite išsirinkti šuniuką. Aš žinau, kad ši rimtų veislynų taisyklė varo šuniukų pirkėjus iš proto. Patikėkite, nes pati parenku šuniukus pirkėjams pagal būdą, temperamentą ir ateities planus. O istorija būna visąlaik vienoda: atėjus naujam pirkėjui į namus, vienas iš vados šuniukų atlekia, atsistoja jam ant kojos ir įsispitrija į akis. Ir žmogus sako: Štai šitas! Jis mane pasirinko! Deja, informuoju, kad visą savaitę atėjus svečiui į namus vienas ir tas pats mažylis atlekia pasisveikinti. Ir visi iki vieno sušukdavo: Štai Jis! Jis mane pasirinko! Tai, ką jūs matote – netikra. Jūs pastebite mieliausią mažylį, arba tą kurio ausis visa balta, arba tą, kuris atrodo kitaip nei visi kiti vadoje (paprastai tada įdomiausias būna vienas išskirtinis savo spalva ar kailiu). Arba kartais… tačiau retokai jūs savo profesionalia akimi išsirenkate iš vados geriausią, gražiausiai sudėtą šuniuką… kuris jau yra mano 🙂 O vat jį iš manęs galėsite gauti tik atlenkę mano šaltus mirusius pirštus (senas amerikietiškas pokštas). Svarbiausia veisėjo atsakomybė – būti sąžiningu prieš veislę ir prieš mažą gyvą padarėlį, kurį patiki svetimiems žmonėms išauginti. Svarbiausia, kad būtent ta maža pūkuota būtybė būtų mylima. Todėl nemanykite, kad atvykę pas mane į namus, nuėję prie šuniukų dėžės įkišitę ten ranką ir pamakalavę iš ten išsitrauksite tą, kurio norite, taip pat nemanykite, kad tiems kurie paskambino ar parašė pirmieji yra teikiamas koks nors keistas prioritetas, ir bet kokiu atveju negalvokite, kad jeigu paskambinote patys paskutiniai, kad dėl to jūs gausite prasčiausią vados šuniuką. Keli mėnesiai praleisti sėdint ant sofos vienam tikrai nieko verti prieš faktą, kad suteikę tinkamą informaciją ir pageidavimus namuose turėsite tokį šuniuką kurio norite.

Jeigu jums pasisekė ir jūs gavote savo šuniuką, pirmosios jūsų penkios minutės kartu yra pačios svarbiausios. Jeigu prieš tai ir svajojote apie kitą vados šuniuką, šis kuris sėdi ant jūsų kelių, kuriam jūs kedenate kailiuką yra Jūsų. Nuo pat šios akimirkos jis yra vienintelis Jūsų draugas, kuriam Jūs esate pats svarbiausias. O ir šuniukas Jums greitai taps „tokiu protingu, kad galėtų vadovauti Pentagonui arba skristi į Marsą, ir tokiu gražiu, kad net žymiausios žmogiškos žvaigždės nublanksta jo grožiui“.

Vertimas: Valhalos Sargas ©